Холодний Яр – це загадковий і містичний край на Півдні Черкащини.
За кількістю унікальних археологічних, наукових, історичних об’єктів, а їх тут налічується понад 150, Холодний Яр посідає 1 місце в Україні.
Всі ці пам’ятники віднесені до Національного історико-культурному заповіднику «Чигирин».
У територіальному плані Холодний Яр – це 20 сіл і 12 хуторів на площі 30 тис. гектар на правому березі Дніпра. Ця місцевість знаходиться в межах сучасних Черкаської та Кіровоградської областей. 7 тис. гектарів цієї території займає лісове дубово-ясеневе урочище, в центрі якого розташувався Мотронинський Свято-Троїцький жіночий монастир.
Холодного Яру укладений ще й у добрих півтори сотнях джерел, струмочків, озерець, річок і масі різновидів рослин – трав, квітів, дерев, велика частина яких занесені до Червоної книги.
Здається, що в цих місцях досі витає дух славних Байди Вишневецького, Богдана Ружинського, Северина Наливайка, Криштофа Косинського, Павлюка, Тараса Трясила, Жмайла, Гуні, Скидана, Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка,
керівників гайдамацьких загонів, ватажка Коліївщини Максима Залізняка та інших славних воїнів і захисників цієї землі.
Дуб Максима Залізняка. Єдиний на Україні багатовіковий дуб зовсім було гинув, засихаючи на корені. Рятували, просвердливши навколо кілька свердловин глибиною сімдесят метрів (адже коріння дуба, дзеркально відображають саме дерево), закачали туди спецдобрива, а під корінь закопали і кілька занепалих корів. Принесли своєрідну жертву, як це робили стародавні люди за велінням волхвів. І він ожив, знову зазеленів. У слов’ян з численних дерев-тотемів особливо шанувався.
Неймовірно чисте повітря, цілюща вода і містична тиша Холодного Яру зачаровують, закохує в себе і змушують приїжджати сюди знову. Приїжджати щоб пізнавати світ, себе, гармонію всього сущого. Не дарма багато великих прагнули сюди.