Святий Архангел Михаїл – покровитель СУМу

21 листопада святкуємо торжество святого архистратига Михаїла і всіх Божих ангелів.
Спілка Української Молоді обрала своїм покровителем Святого Архистратига Михаїла як символ провідника і переможця. Цей вибір відповідає сумівському гаслу “Бог і Україна”. Архистратиг Михаїл повів небесні ангельські сили проти збунтованого Диявола і переміг його та скинув у вічний вогонь. Український народ завжди виявляв глибоке символічне розуміння боротьби добра зі злом, правди з облудою, справедливості з тиранією. Це і є суть сумівської ідеї, що ставить Бога в началі всього буття, моралі, етики і віри, а боротьбу за Україну вважає передумовою здійснення Божого Царства на землі. Архистратиг Михаїл, який був начальником безтілесних небесних сил, не йшов на компроміси і розмови з Дияволом, що очолив сили бунту і зла, а підняв на нього меч і в бою переміг, щоб дати свідоцтво правді – що немає сильніших від Бога.
Над усіма дев’ятьма ступенями ангелів, Господь поставив Святого Архистратига Михаїла (його ім’я означає “Хто як Бог”) – вірний слуга Бога, який скинув із Небес зарозумілого Люципера разом з іншими повсталими ангелами.
Старий Завіт показує нам, як часто ангели об’являлися патріархам і пророкам. Євангеліє говорить, що ангели несли вістку про майбутнє народження Ісуса, підтримували Його в пустелі і в годину смерті, а також як свідки Його Воскресіння. З ними тісно пов’язане життя апостолів та початки Церкви. Ми віримо, що ангел-хоронитель, як друг і захисник, є у кожної людини і допомагає їй в духовному житті. Християнська віра знає Михаїла насамперед як того, хто переміг Сатану. Юда (Юда 1:9) згадує про боротьбу між Михаїлом та демоном над тілом Мойсея. У Одкровенні (Од. 12:7) оповідається, як Михаїл з ангелами в небесах бореться проти дракона.
Шанування Михаїла почалося, можливо, у Фриґії і особливо розвинулося в Царгороді (Константинополі) і на Русі. У Царгороді Михаїл був особливо шанований як небесний лікар, який оздоровлює хворих. Святкування Собору Архистратига Михаїла, Провідника Небесних Сил, було встановлено на початку від IV століття.
Наші предки обрали Архистратига Михаїла за патрона України і нашої столиці Києва. Дуже багато церков, а між ними Михайлівський Золотоверхий собор у Києві було присвячено теж св. Архистратигові Михаїлові.
Образ св. Архистратига Михаїла за князів Мономаховичів був гербом Української Держави, а Архистратига Михаїла вважали за небесного патрона в боротьбі України проти ворогів християнства – татар. Коли ж у 1569 році Київську землю було прилучено до Польщі, образ Архистратига Михаїла було прийнято як знамено Київського воєводства в межах Польщі, а далі навіть і всієї Русі-України.
Не втратив образ св. Архистратига Михаїла свого символічного значення і за часів Гетьмансько-Козацької Держави. Його бачимо на козацьких хоругвах у ХVІ-ХVІІІ століттях. Образ Архистратига було викарбовано на бердиші (бойовому топорі) гетьмана Богдана Хмельницького. Тож не дивно, що в 1914 році на прапорі Українських Січових Стрільців також красувався цей святий образ.
Пригадаймо, що пізніше під покровом Святого Михайла боролися інші наші війська: у часи Визвольних Змагань 1917-1923 рр. – Армія Української Народної Республіки й Українська Галицька Армія, згодом – славна Українська Повстанська Армія.
Зображення св. Архистратига Михаїла було також на поштових марках Західно-Української Народної Республіки, проголошеної після Першолистопадового чину 1918 року у Львові.